Poliüretan Zeminler

Poliüretan Zemin Kaplama ile Kapalı Ortamlarda Dayanıklı ve Sağlıklı Spor Alanlar Yaratın

KAPALI SPOR SALON ZEMİNLERİNDE, ÜRETİM ALANLARII, KAPALI OTOPARKLAR, LABORATUVARLAR, HASTANELER VE ÇALIŞMA OFİSLERİNDE; DÜZGÜN YÜZEYLİ, YARI ESNEK VE TEMİZ ZEMİN KAPLAMA OLAN POLİÜRETAN KAPLAMA

Sportif Zemin olarak Poliüretan Kaplama

Poliüretan zemin kaplama, kapalı spor alanları, çok amaçlı kapalı spor tesisleri, okul ve hastane zeminleri, laboratuvarlar ve otoparlar gibi birçok iç mekan için tercih edilmektedir. İç mekanlar için temiz ve pürüzsüz yüzeye sahip olması sebebiyle kapalı ortamlar için ideal bir zemin kaplama sistemidir. Poliüretan zeminin esnek ve yumuşak yapısı sayesinde sporcu sakatlanmalar sert zeminler oranda azdır.
Sportif zemin olarak uygulanan poliüretan zemin kaplama; kapalı alan basketbol sahaları, voleybol sahaları, tenis ve badminton kortları, ve çok amaçlı kapalı spor tesislerinde sıklıkla uygulanmaktadır.
Uygulama alanına, çevresel koşullara, kullanım şekline ve sıklığına bağlı olarak farklı kalınlıklarda, poliüretan zemin uygulaması yapılmaktadır. Aynı zamanda poliüretan zemin içerisinde konan farklı kimyasal dolgu katkıları ile ihtiyaca göre farklı özellikleri olan poliüretan zeminler elde edilmektedir.

Malzeme özellikleri olarak Poliüretan Zeminler

Poliüretan zemin kaplama olarak kullanılan malzemeler, poliüretan esaslı özel kimyasallar ile formülize edilmiş malzemelerdir. İhtiyaca ve gerekliliklere uygun olarak, çok çeşitli katlı ve dolgu malzemeleri ile uygulama karışımları bulunmaktadır. Malzeme özelliği olarak kendiliğinden yayılan, orta veya düşük viskoziteli karışımlar bulunmaktadır. Sert veya esnek zemin ihtiyacına göre, sertleştirici ve diğer kimyasal dolgu malzemeleri bulunmaktadır.

Poliüretan Zeminlerinin Avantajları

Poliüretan zeminlerin en temel iki özelliği esnek yapıda ve pürüzsüz yüzeye sahip olmasıdır.

Pürüzsüz yüzey elde edilmesi sayesinde, kir ve pislik tutmaması diğer zeminlere göre önemli bir avantajıdır, bu yüzden okul ve hastane gibi yapılarda kullanımı idealdir. Temizlenmesi kolaydır. Aşınmaya karşı dirençlidir.

Su geçirmezlik özelliği bulunur, bu özelliği hem temiz tutulmasına, hem de temizlenmesi konusunda kolaylık sağlarken, aynı zamanda sızdırmazlık ve yalıtım amacıyla kullanılmasına da imkan sağlamaktadır.

Hastaneler için vazgeçilmez bir zemin kaplama olmasının asıl sebebi de anti-bakteriyel olması, bakteri barındırmamasıdır.

Poliüretan zeminler istenilen renklerde kaplaması yapılabilmektedir. Ayrıca zemin altına logo resim gibi görüntü konduktan sonra şeffaf olarak poliüretan dolgu zemin yapmak da mümkündür.

Poliüretan Zemin Uygulaması Nasıl Yapılır?

Poliüretan zeminler beton veya çelik konstrüksiyon üzerine uygulanabilirler.

Beton zemin üzerine uygulanacak ise, zeminin önce helikopter perdah makinasıyla yüzeyinin düzgün hale getirilmektedir. Ayrıca uygulanacak yüzeyin yağ, kir toz gibi maddelerden temizlenmesi gerekmektedir. Poliüretan zemin kaplama sistemi 2 katmandan oluşmaktadır. Alt katmanı çift bileşenli yapıştırıcı özelliğinde astar olarak atılır ve zeminle son kat arasında yüksek bağlayıcılık sağlar. Daha sonra tercih edilen renklerde mat veya parlak olacak şekilde son kat atılır. İlave kat atılması için minimum 24 saat beklenmelidir.

Tenis Kortları Yapımı için Ayrıca Bakabilirsiniz.

Norm Sport Poliüretan Zemin Kaplama Okul Spor Salonu
Normsport poliüretan zemin kaplama spor salonu

Poliüretan Zemin Kaplama Yapım Aşamaları

=

Uygulama Zemininin Temizlenmesi

Poliüretan zemin kaplama uygulaması, beton zeminler üzerine rahatlıkla uygulanabilir. Bu zeminlerin öncelikle helikopter perdah makinasıyla düzeltilmesi ve temizlenmesi, poliüretanın daha iyi tutunması için önemli bir işlemdir.
=

Kauçuk Dökme İşlemi Öncesi Astarlanması

Kauçuk malzeme ile alt beton veya asfalt yüzeyin birbirine iyice yapışması için Poliüretan bazlı yapıştırıcılar ile ilk kat astarlama işlemi yapılır.
=

SBR Kauçuk Granüllerinin, Tutkalka Karışım Haline Getirilmesi

SBR kauçuk granülleri ile, poliüretan bazlı özel tutkalı, mikser içerisinde dökme kıvamına gelinceye kadar karıştırılır, ve döküme hazır hale getirilir.
=

İlk Kat SBR Kauçuğun Serilmesi

Karışım haline gelmiş olan SBR kauçuk istenilen kalınlıkta astar üzerine döküm yapılır. Üzeri makine veya el ekipmanlarıyla düzleştirilir ve sıkıştırılır. Bu işlemin sonrasında kürlenme süresi kadar beklenilmelidir.
=

EPDM veya SBR Son Kat Kauçuk Döküm İşleminin Yapılması

Kauçuk granülleri, tutkal karışımıyla mikserde hamur haline getirilir. EPDM kendiliğinden istenen renkte olurken, SBR için renklendirici boya eklenir. Döküm yapılma kıvamına geldikten sonra ilk kat üzerine serilir. Makine veya el ekipmanları yardımıyla sıkıştırılıp düzleştirildikten sonra kürlenmeye bırakılır.
Normsport Poliüretan Zemin Uygulaması İzmir

Anahtar Teslim Spor Zeminleri Kaplama

Norm Sport olarak; her türlü spor zemini için, ihtiyaçlarınıza göre en uygun seçenekleri sunuyoruz. Projelendirilme , imalatı ve yerinde uygulaması, her aşamasında mühendislik kadromuz ve tecrübeli ekibimizle, zemin kaplama işlerini yapıyoruz.

Telefon

Adres

Halkapınar Mah. 1348sk. No:3/E

Yenişehir, İzmir 35500, Türkiye

İletişim ve Teklif Formu

 • Suni Çim Saha Yapımı
 • Suni Çim Halı
 • Halı Saha Yapımı
 • Sentetik Çim Halı
 • Spor Tesisleri Yapımı
 • Kapalı Halı Saha Yapımı
 • Halı Saha Projelendirme
 • Tenis Kortu Yapımı
 • Kauçuk Zemin Kaplama
 • EPDM Zemin Kaplama
 • Tartan Pist Yapımı
 • Poliüretan Zemin Kaplama
Norm Sport bir Norm Teknik Makina Ltd. Şti. firmasının markasıdır.
Norm Teknik Makina'ya ait diğer grup şirketleri;
Uzay çatı ve çelik konstrüksiyon yapımı için Norm Uzay Çatı ve Özel Makina İmalatı için NormTech sitelerini ziyaret edebilirsiniz.
Uzay çatı ile alakalı daha önce yayınlanmakta olan sitemiz uzaycati.gen.tr ve Spor Ekipmanları, fileler ve ağların satışı için fileagizmir.com