Kapalı Halı Sahalar

Kapalı Halı Sahalar ile
Her Mevsim Futbol

ÇELİK KONSTRÜKSİYON PROJELENDİRİLMSESİNDE KULLANIM YERİ VE MEVSİM KOŞULLARI GÖZ ÖNÜNE ALINIR.

Sentetik çim halı sahaların çelik konstrüksiyon ile kapatılması, spor tesisinin her mevsim koşulunda kullanılabilmesini mümkün kılar. Kışın karlı ve sağnak yağmurlu havalarda, ayrıca yazın da güneşli öğle saatlerinde, kapalı halı sahalarda futbol oynanabilmektedir.

Kış mevsiminin çetin olduğu ve diğer aylarında çok yağışlı geçtiği yerlerde özellikle kapalı halısaha yapılması önerilmektedir. Spor tesisinin kullanım kapasitesinin arttırılmasının yanında, düzenli olarak futbol oynayan gruplar için de tercih sebebi olmaktadır.

Kapalı Halı Sahaların Çelik Konstrüksiyonu

Halısahanın kullanım yerine göre, TS standartlarında belirtilen rüzgar, kar ve deprem yükleri göz önüne alınarak çelik konstrüksiyon projesi yapılmaktadır.

Halı saha çelik projesi yapılırken; kar yüküne uygun olarak, projelendirilenin haricinde kar birikmesine sebebiyet vermeyecek şekilde eğim ve radyüs değeri belirlenmektedir. Sonrasında statik hesaplar yapılır ve statik projeye uygun çelik konstrüksiyon elemanlarının boyutları belirlenir.

Başka bir yerde yapılmış olan projenin kopyalanması ve yapılan yere özgü koşulların dikkate alınmaması, çökme ve hasar meydana gelmiş olan kapalı halısahalarda en çok görülen sebeptir.

Çelik konstrüksiyonlar farklı yöntemler ve tiplerde yapılabilmektedir, müşterilerimizin isteklerine ve kullanım durumlarına bağlı olarak; çelik borulardan radyüs verilerek tonoz tipinde veya NPI profillerden kırık makas tipinde veya uzay kafes sistem tipinde kapalı halı sahalar yapılabilmektedir.

Branda, Sac veya Polikarbon Kaplanması

Tonoz tipinde veya eğimli sahalarda, branda basit ve hızlı çözüm olmaktadır. Branda kaplama sisteminde yan bölümlerinden katlamalı olarak yapılabilmektedir. Böylece brandanın yan kısımları açılabilir ve kapanabilir, halısahanın havalandırılması ve temiz hava sirkülasyonu yapılabilmektedir.

Kırık makas tipi yapılmış olan kapalı halı sahalarda, yan duvarlar betonarme yapılarak bina şeklinde yapılabilir. Bu tipteki kapalı halı sahaların üst yüzeyleri sac olarak kaplanabilir, sac kaplama ile kullanım ömrü uzun kapalı halısahalar yapılabilir.

Polikarbon kaplamanın, hem tonoz veya kırık makas kapalı halı sahalarda yapılması mümkündür. Bir yandan, güneş ışığından faydalanmaya imkan verirken, diğer yandan çok iyi bir ısı izolasyonu sağlamaktadır.

Havalandırma Açıklıkları ve Hava Sirkülasyonu

Açık hava sirkülasyonu ile havalandırılması planlanan kapalı halı sahalarda; çelik konstrüksiyonun en tepe noktasına havalandırma açıklığı bırakılır. Tepe bölümündeki kedi yolunun hemen üzerinde bırakılan açıklık, yağmur ve kar yağışı geçişini engeller, ancak hava geçişine izin verir. Tepe bölümündeki kedi yollarına ayrıca, aydınlatma ve ışıklandırma led armatürlerinin montajı yapılır ve her türlü bakım için insan erişimine imkan sağlar.

Sentetik Çim Halı Saha Montajı

Kapalı Halı Sahanın Yapım Aşamaları

=

Projelendirme ve Mimari Planın Hazırlanması

Halısahanın ve yardımcı tesislerinin oturacağı yerler, vaziyet planı da göz önüne alınarak belirlenir. Halısaha ebatları ve alt yapı özellikleri tam olarak kararlaştırıldıktan sonra, dijital ortamda mimari plana işlenir.

Altyapı bilgileri, hatıl ve hasır temel özellikleri, çelik konstrüksiyon detaylarının projelendirilmesi; tedarik ve imalat aşamalarını hızlandırarak kolaylaştırırken, müşterinin de işin sonunda elinde ne olacağını tam olarak görmesine imkan sağlar. Ayrıca mimari plan içerisine soyunma odası, tribün, spor ekipmanları gibi yardımcı yapıların işlenmesiyle; kullanım durumunda yaşanabilecek her türlü sıkıntının daha en başında görülmesine ve önlemler alınmasına yardımcı olur.

=

Altyapı ve Harfiyat İşlerinin Yapılması

Mevcut arazinin hafriyat ve tesviye işleri yapılarak, sahanın oturacağı tüm alan aynı kota getirilir. Belirlenen halı saha ebatlarına göre, sahanın etrafına hatıl kazısı yapılır. Hatıl kazısı yapılırken kenarların gönyede olması yani köşelerin 90° de olması sağlanır.

=

Ankraj ve Drenaj Sisteminin Hazırlanması, Hatıl Betonun Atılması

Hatıl kazısı içerisine projede belirlenmiş hatıl ölçü ve detaylarına uygun olarak demir etriye bağlantıları hazırlanır, projede belirlenmiş aralıklar ile ankraj ana kolon direği ile demir etriye ile bağlantısı yapılır.

Saha içerisinde birikecek olan yağmur suyunun tahliyesi için hatıl betonu atılmadan önce drenaj boruları yerleştirilir.

Beton dökümü için kalıplar çakılır, hazır beton dökülür ve betonun kurumasından sonra kalıplar tekrar sökülür.

=

Mıcır Dolgusunun Serilmesi ve Sıkıştırılması

Sahadan yağmur suyunun drenaj edilebilmesi ve aynı zamanda zeminin futbol oynamaya uygun altyapıda olması için kademeli olarak mıcır dolgusu serilir. Projede belirlenmiş olan yüksekliklerde sırasıyla 4-3-2-1 numaralı mıcır dolgu yapılır ve kademe kademe silindir ile sıkıştırılır. Bu işlem, zeminde zamanla çökme problemleri oluşmasını engeller ve kilitlenip düzgün, kot dalgalanması olmayan bir zemin hazırlar.

=

Taşıyıcı İskelet ve Fens Konstrüksiyonun Yapılması

Hatıl içerisine hazırlanan ankrajlar üzerine taşıyıcı ayaklar yerleştirlir. Boru ve profillerden imal edilmiş diagonal ve rüzgar atkıları da ayaklara bağlarak taşıyıcı iskelet kurulur. Yan taşıyıcılara plastik kaplamalı galvaniz telden imal fens tellerinin bağlantısı yapılarak kapatılır, isteğe göre üst yan kısım ağ file ile de kapatılabilir.

=

Elektrik Kumanda Panosu ve Aydınlatma Sisteminin Kurulması

Aydınlatma projektörü ve led aydınlatma kasası, taşıyıcı konstrüksiyon üzerine montajlanır. Elektrik panosu ile projektörler arasında dış ortamda kullanıma uygun elektrik kabloları kullanılarak enerji dağıtımı sağlanır. Kumanda panosunda faz koruma ve kaçak akım rölesi konulur, ayrıca şalt malzemelerin kaliteli kullanılması ile güvenli bir sistem sağlanır.

=

Sentetik Çim Halının Serilmesi, Kumlama ve Granüllemesinin Yapılması

Sentetik çim halı, geotekstil keçe ile birlikte serilerek montajlanır. Geotekstil keçe, mastarlanmış olan zemine ıslatılarak serilir. Geotekstil keçe sentetik çim halının yere düzgün bir şekilde oturmasını sağlarken, aynı zamanda esneme özelliği ile darbe emilmesine de yardımcı olur. Sentetik çim halı, geotekstil keçe üzerine yerleştirildikten sonra çift kompetantlı tutkal ile birleştirlir. Sahanın çizgileri, beyaz renkli sentetik çim halı ile ayrıca oluşturulur.

Sentetik çime özel silis kum ve kauçuk granül malzeme, makina yardımıyla halının üzerine dağıtılır. Otomatik fırçalama makinası ile kum ve granülün halının içerisine iyice nüfuz etmesi sağlanır. Böylece FIFA futbol oyun standartlarının yüksek seviyede olması sağlanır. Futbolcu sağlığı ve eğlenceli oyun oynanabilmesi için kumlama ve granüllemenin doğru oranda atılması ve sahaya eşit şekilde yayılması önemlidir.

=

Ağların Koşullandırılması ve Spor Ekipmanların Montajı

Üst ve yan ağların koşullandırılması,
çelik halatlar ile gerdirilerek yapılır. Kale direkleri, skorboard ekipmanları sahanın içerisine montajlanır.

=

Yönetim Binası, Tribün vb. Yapılar ile Entegrasyonu

Projede aşamasında belirlenen, tribün,
soyunma odası, sosyal tesisler, yönetim binası vb. yapıların inşaası gerçekleştirilir, halısaha ile entegrasyonu yapılır.

Yıl Halı Garantisi

İş Gününde Anahtar Teslim

Sentetik Çim Halı Saha Montajı

Kapalı Halı Saha Yapım Maliyetini Etkileyen Faktörler

W

Sahanın Mevcut Zemin Durumu ve Altyapı İşleri

W

Çelik Konstrüksiyon Taşıyıcılar ve Fens Telleri

W

Elektrik ve Aydınlatma Sistemleri

W

Sentetik Çim Halı Tipi

W

Yan Duvar ve Tampon Ağları, Üst Kaplama Ağı

W

Sosyal Tesis ve Seyirci Tribünleri

Anahtar Teslim
Komple Spor Tesisleri Yapımı

Norm Sport olarak; komple açık halı sahaları anahtar teslimi olarak inşaa ediyoruz. Spor tesisinin projelendirilmesi, imalatı ve yerinde uygulaması, her aşamasında mühendislik kadromuz ve tecrübeli ekibimizle, çözümler üretiyoruz.

Telefon

Adres

Halkapınar Mah. 1348sk. No:3/E

Yenişehir, İzmir 35500, Türkiye

İletişim ve Teklif Formu

 • Suni Çim Saha Yapımı
 • Suni Çim Halı
 • Halı Saha Yapımı
 • Sentetik Çim Halı
 • Spor Tesisleri Yapımı
 • Kapalı Halı Saha Yapımı
 • Halı Saha Projelendirme
 • Tenis Kortu Yapımı
 • Kauçuk Zemin Kaplama
 • EPDM Zemin Kaplama
 • Tartan Pist Yapımı
 • Poliüretan Zemin Kaplama
Norm Sport bir Norm Teknik Makina Ltd. Şti. firmasının markasıdır.
Norm Teknik Makina'ya ait diğer grup şirketleri;
Uzay çatı ve çelik konstrüksiyon yapımı için Norm Uzay Çatı ve Özel Makina İmalatı için NormTech sitelerini ziyaret edebilirsiniz.
Uzay çatı ile alakalı daha önce yayınlanmakta olan sitemiz uzaycati.gen.tr ve Spor Ekipmanları, fileler ve ağların satışı için fileagizmir.com