Tenis Kortları Yapımı

Tenis Kort Yapımında; Akrilik, Sentetik Çim ve Modüler Karo Zeminler

TENİS ZEMİN SEÇENEKLERİYLE, AMATÖR VE PROFESYONEL OYUN HIZLARI İÇİN TENİS KORTLARI İNŞAA EDİYORUZ .

Tenis kort yapımında ve tenis zemin kaplamasında, tenis oyun ve seyir zevkini belirleyen etkenlerden biri oyun hızıdır. Tenis topunun zemindeki hareketi, zıplaması ve spin hareketlerine bağlı olarak ITF (International Tennis Federation) tarafından belirlenmiş ve standardize edilmiş 5 hız kategorisi bulunmaktadır.

Tenis oyun zeminleri için geliştilmiş kumlu ve kumsuz, cushion dolgulu veya dolgusuz akrilik zemin uygulamaları ile istenen hız kategorisini sağlayacak tenis oyun zeminleri yapabilmekteyiz. Cushion dolgulu olmayan standart tip akrilik yüzeyler ile modüler plastik karo zeminler; sert tenis zemini kategorisinde değerlendirilir. Buna karşın tenise özel üretilmiş sentetik çim halı ve cushion dolgulu akrilik zeminler ise yumuşak tenis zeminler olarak tanımlanmaktadır.

Akrilik Spor Zeminleri

Tenis kort yapımı ve tenis zemin kaplamalarında en yaygın olarak uygulanan akrilik spor zeminleridir. Asfalt ve beton zemin yüzeylerin üzerine resurfacer olarak adlandırılan bağlayıcı kimyasal uygulamasından sonra bir kaç kat olmak üzere uygulanır. Akrilik spor zeminlerin daha yumuşak olması istendiğinde; resurfacer ve akrilik kaplama arasında elastomer bazlı malzemeden üretilmiş ve cushion olarak adlandırılan dolgu mazlemesi kullanılabilmektedir. İstenilen renk görüntüsünün ve yüzey dokusunun elde edilebilmesi için akrilik kaplama içerisinde ince kum ve boya pigmentleri eklenmektedir.

Norm Sport olarak, akrilik zeminler konusunda uzmanlaşmış ekibimizle, spor yüzeyler için özel olarak geliştirilmiş olan karışım oranları ve uygulama yöntemlerini kullanarak; oyun hızı, zemin yüzey dokusu ve rengi, profesyonel tenis standartlarına uygun spor zeminleri elde ediyoruz. Kullandığımız akrilik zemin kaplama kimyasalları, güneş ve mevsimsel etkilerden dolayı solmalara ve aşınmalara karşı dirençli olacak şekilde geliştirilmiştir ve ITF tarafından onayları mevcuttur.

Tenis kort yapımı ve zeminleriyle alakalı bilgi ve teklif için bizimle iletişime geçin, uzman teknik ekibimizle birlikte projelendirelim.

Akrilik Zemin Avantajları

 • Düşük Bakım Maliyetleri
 • Temiz Oyun Yüzeyi
 • Çok Amaçlı Spor Zeminlerde En İyi Opsiyon
 • Cushion Dolgu İle Yumuşak Yüzey Seçeneği
 • Hem İç Hem de Dış Mekanlara Uygun, Her Mevsime Dayanıklı
 • Yarı Geçirgen Yapısı Sayesinde, Yağmurdan Hemen Sonra Kuruma ve Kullanım İmkanı
 • Geniş Renk Seçenekleri

Akrilik Zemin Dezavantajları

 • Bağlantı ve Birleşim Noktalarında Uygulama Zorluğu
 • Düzenli Tamirat İhtiyacı (Oynama Sonucu Meydana Gelen Aşınmalar ve Çatlakların Doldurulması)

Norm_AkrilikZeminSistemi

Norm_AcroPlus

Norm_AkrilikCushionSistem

Norm_CushionPlus

Kapalı Halı Saha Yapımı için Ayrıca Bakabilirsiniz.

Sentetik Çim Halı Saha Montajı

Tenis için Sentetik Çim Halı Zeminleri

Tenise özel olarak geliştirilmiş, sentetik çim halı seçeneklerimiz bulunmaktadır. Tenis halıları, futbol halılarına göre daha sık ilmikli ve hav yükseklikleri daha düşüktür, böylece tenis sporu için istenen top zıplama ve esneklik özellikleri sağlanabilmektedir. Tenis sentetik çim halısının içine uygulanan silis kumu ile, yüzeyin sertleşmesi ve top zıplama gereklilikleri karşılanmaktadır.

Norm Sport olarak, uzun yıllardır tenis kort yapımı ve sentetik çim halı uygulamaları konusunda tecrübemiz ile tenis oyun hızı, zemin yüzey dokusu ve rengi, profesyonel tenis standartlarına uygun spor zeminleri inşaa ediyoruz. Kullandığımız sentetik çim halılar, güneş ve mevsimsel etkilerden dolayı solmalara ve aşınmalara karşı dirençli olacak şekilde geliştirilmiştir.

Tenis kort yapımı ve zeminleriyle alakalı bilgi ve teklif için bizimle iletişime geçin, uzman teknik ekibimizle birlikte projelendirelim.

Sentetik Çim Halı Avantajları

 • Yumuşak Oynama Yüzeyi ve Oyun Sırasında Sporcu Kaymalarına İzin Vermesi
 • Sıcak Havalarda Daha Serin Zemin
 • Hızlı Drenaj Sayesinde, Yağmurdan Hemen Sonra Kuruma ve Kullanım İmkanı

Sentetik Çim Halı Dezavantajları

 • Altyapı Hazırlığı ve Altyapı Maliyeti
 • Düzenli Bakım İhtiyacı (Sulama, Kumlama ve Süpürme Bakımları)

Kapalı Halı Saha Yapımı için Ayrıca Bakabilirsiniz.

Tenis için Modüler Plastik Karo Izgaralar

Plastik Karo Izgaralar kilitlenerek kolayca montajlanabilir şekilde üretilmektedirler, yüzeye daha iyi tutunmaları amacıyla alt yüzeylerinde çıkıntıları mevcuttur. Uygulanabilmesi için alt yüzeyinde tesviye edilmiş asfalt veya beton yüzeye ihtiyaç bulunmaktadır. Bu yüzden tenis kort yapımı maliyeti, çoğu zaman düşünüldüğü gibi ucuza malolmamaktadır.

Modüler Plastik Izgara Zeminler Avantajları

 • Sağanak Yağışlı Yerler İçin İyi Drenaja Sahiptir
 • Demonte ve Monte Edilebilme Özelliği Sebebiyle Dönemsel Kullanımlı ve Yer Değiştirme İhtiyacı olan Yerler İçin İdealdir
 • Geniş Renk Seçenekleri Mevcuttur

Modüler Plastik Izgara Zeminler Dezavantajları

 • Zemine İyi Oturmaması Durumunda Top Zıplama Sorunları
 • Yüzeyin Islanma Durumunda Oyun Sırasında İstenmeyen Kaymalar
 • Izgara Açıklıklarının Pisliklerle Dolması, ve Temizliğinin Zorluğu
 • Zamanla Plastik Malzemenin Kırılması ve Hareket Ederek Açıklıkların Oluşması
 • Akrilik Yüzey Kaplamaya Göre Maliyeti Yüksektir

Kapalı Halı Saha Yapımı için Ayrıca Bakabilirsiniz.

Tenis Kort Yapım Aşamaları

=

Projelendirme ve Mimari Planın Hazırlanması

Tenis kort projesi yapılırken, tenis sahasının ve yardımcı tesislerinin oturacağı yerler, vaziyet planı da göz önüne alınarak belirlenir. Tenis sahasının ebatları ve alt yapı özellikleri tam olarak kararlaştırıldıktan sonra, dijital ortamda mimari plana işlenir.

Altyapı bilgileri, hatıl ve hasır temel özellikleri, çelik konstrüksiyon detaylarının projelendirilmesi; tedarik ve imalat aşamalarını hızlandırarak kolaylaştırırken, müşterinin de işin sonunda elinde ne olacağını tam olarak görmesine imkan sağlar. Ayrıca mimari plan içerisine soyunma odası, tribün, spor ekipmanları gibi yardımcı yapıların işlenmesiyle; kullanım durumunda yaşanabilecek her türlü sıkıntının daha en başında görülmesine ve önlemler alınmasına yardımcı olur.

=

Altyapı ve Harfiyat İşlerinin Yapılması

Mevcut arazinin hafriyat ve tesviye işleri yapılarak, sahanın oturacağı tüm alan aynı kota getirilir. Belirlenen tenis sahası ebatlarına göre, sahanın etrafına hatıl kazısı yapılır. Hatıl kazısı yapılırken kenarların gönyede olması yani köşelerin 90° de olması sağlanır.

=

Çevre Hatılının Yapılması

Hatıl kazısı içerisine projede belirlenmiş hatıl ölçü ve detaylarına uygun olarak demir etriye bağlantıları hazırlanır, projede belirlenmiş aralıklar ile ankraj ana kolon direği ile demir etriye ile bağlantısı yapılır.

Saha içerisinde birikecek olan yağmur suyunun tahliyesi için hatıl betonu atılmadan önce drenaj boruları yerleştirilir.

Beton dökümü için kalıplar çakılır, hazır beton dökülür ve betonun kurumasından sonra kalıplar tekrar sökülür.

=

Zemin Yüzeyinin Hazırlanması

Tenis sahasının zemini olarak yapılacak işleme bağlı olarak alt yapı hazırlıkları yapılır.

Akrilik zemin kaplama yapılacak veya modüler plastik karo ızgaralar montajlanacak ise, alt yüzeyinin asfalt veya beton olması gerekir, ona uygun olarak zemin hazırlanır, zemin kota getirilir ve gerekli eğim verilir.

Yapılacak yüzey sentetik çim ise, drenaj ve mıcır dolgusu serilir, silindir ile sıkıştırma işlemi yapılır.

=

Taşıyıcı İskelet ve Fens Konstrüksiyonun Yapılması

Hatıl içerisine hazırlanan ankrajlar üzerine taşıyıcı ayaklar yerleştirlir. Boru ve profillerden imal edilmiş diagonal ve rüzgar atkıları da ayaklara bağlarak taşıyıcı iskelet kurulur. Yan taşıyıcılara plastik kaplamalı galvaniz telden imal fens tellerinin bağlantısı yapılarak kapatılır, isteğe göre üst yan kısım ağ file ile de kapatılabilir.

=

Elektrik Kumanda Panosu ve Aydınlatma Sisteminin Kurulması

Aydınlatma projektörü ve led aydınlatma kasası, taşıyıcı konstrüksiyon üzerine montajlanır. Elektrik panosu ile projektörler arasında dış ortamda kullanıma uygun elektrik kabloları kullanılarak enerji dağıtımı sağlanır. Kumanda panosunda faz koruma ve kaçak akım rölesi konulur, ayrıca şalt malzemelerin kaliteli kullanılması ile güvenli bir sistem sağlanır.

=

Ops1: Akrilik Zemin Yapılması

Tenis kortlarında uygulanmakta olduğumuz iki farklı Akrilik Zemin sistemimiz vardır. Bunlardan biri Norm AcroPlus sistemi ve diğeri CushionPlus sistemidir.

Her iki sistem için de, asfalt ve beton yüzey hazır hale getirildikten sonra resurfacer uygulamasıyla başlar. Akrilik resurfacer, beton veya asfalt ile üzerine uygulanacak tabakaların birbirine tutunmasını sağlamaktadır. Akrilik resurfacer, uygulamanın hemen öncesinde, özel oranlarda resurfacer öz kimyasalı, özel ince kum ve su bileşenlerinin karıştırılmasıyla hazırlanmaktadır.

AcroPlus sisteminde resurfacer üzerine renk katı uygulananır. Renk katı hazırlanmasında, akrilik öz kimyasalı, renk pigmenti ve kum, özel oranlarda karışımı yapıldıktan hemen sonra uygulaması yapılır. Uygulanan zemine, saha çizgileri de çekildikten sonra, 24 saat kürlenmesi beklenmelidir. Sonrasında kullanıma hazır olacaktır.

CushionPlus sisteminde ise, Cushion (esnek katman) olarak adlandırılan elastomer malzeme esaslı kimyasal özü ile su karışımı yapılır ve sonrasında resurfacer üzerine, bir kaç kat istenen zemin esnekliğine bağlı olarak uygulanır. Cushion yüzeyinin üzerine akrilik bazlı renk kat karışımı kumlu olarak özel oranlarda hazırlandıktan sonra son kat olarak uygulanır. En son saha çizgileri de çekilir ve 24 saat kürlenmeye bırakılır. Saha 24 saat sonrasında kullanıma hazır olacaktır.

Akrilik zemin uygulama işlemi yapılırken, hava sıcaklığının 10 Celsius derecenin üzerinde olması ve uygulama sonrasında 24 saat içerisinde yağmur yapmayacak olmasına dikkat edilmelidir.

=

Ops2: Sentetik Çim Halının Serilmesi, Kumlanması

Sentetik çim halı, alt yapı olarak mıcır ve drenaj sisteminin üzerine uygulanmaktadır. Geotekstil keçe ile birlikte serilerek montajlanır. Geotekstil keçe, mastarlanmış olan zemine ıslatılarak serilir. Geotekstil keçe sentetik çim halının yere düzgün bir şekilde oturmasını sağlarken, aynı zamanda esneme özelliği ile darbe emilmesine de yardımcı olur. Sentetik çim halı, geotekstil keçe üzerine yerleştirildikten sonra çift kompetantlı tutkal ile birleştirlir. Sahanın çizgileri, beyaz renkli sentetik çim halı ile ayrıca oluşturulur.

Suni çim çeşitlerimizi görmek için tıklayın.

Sentetik çime özel silis kum ve kauçuk granül malzeme, makina yardımıyla halının üzerine dağıtılır. Otomatik fırçalama makinası ile kum ve granülün halının içerisine iyice nüfuz etmesi sağlanır. Böylece ITF Tenis oyun standartları sağlanır. Sporcu sağlığı ve eğlenceli oyun oynanabilmesi için kumlama ve granüllemenin doğru oranda atılması ve sahaya eşit şekilde yayılması önemlidir.

Halı saha montajındaki makinalar hakkında bilgi almak için www.norm-makine.com

Yıllık Tecrübe

İş Gününde Anahtar Teslim

Tenis Kort Yapım Maliyetini Etkileyen Faktörler

W

Spor Zemini; Akrilik Kaplama veya Sentetik Çim Halı Özellikleri

W

Sahanın Mevcut Zemin Durumu ve Altyapı İşleri

W

Çelik Konstrüksiyon Taşıyıcılar ve Fens Telleri

W

Elektrik ve Aydınlatma Sistemleri

Anahtar Teslim Komple Spor Tesisleri Yapımı

Norm Sport olarak; komple tenis kortları ve tenis spor sahalarını anahtar teslimi olarak inşaa ediyoruz. Spor tesisinin projelendirilmesi, imalatı ve yerinde uygulaması, her aşamasında mühendislik kadromuz ve tecrübeli ekibimizle, çözümler üretiyoruz.

Telefon

Adres

Halkapınar Mah. 1348sk. No:3/E

Yenişehir, İzmir 35500, Türkiye

İletişim ve Teklif Formu

 • Suni Çim Saha Yapımı
 • Suni Çim Halı
 • Halı Saha Yapımı
 • Sentetik Çim Halı
 • Spor Tesisleri Yapımı
 • Kapalı Halı Saha Yapımı
 • Halı Saha Projelendirme
 • Tenis Kortu Yapımı
 • Kauçuk Zemin Kaplama
 • EPDM Zemin Kaplama
 • Tartan Pist Yapımı
 • Poliüretan Zemin Kaplama
Norm Sport bir Norm Teknik Makina Ltd. Şti. firmasının markasıdır.
Norm Teknik Makina'ya ait diğer grup şirketleri;
Uzay çatı ve çelik konstrüksiyon yapımı için Norm Uzay Çatı ve Özel Makina İmalatı için NormTech sitelerini ziyaret edebilirsiniz.
Uzay çatı ile alakalı daha önce yayınlanmakta olan sitemiz uzaycati.gen.tr ve Spor Ekipmanları, fileler ve ağların satışı için fileagizmir.com